BEZPIECZNE SCHODY – CZYLI JAKIE?
Jedną z pierwszych rzeczy, na którą zwracamy uwagę podczas wyboru schodów do naszego domu lub mieszkania jest efekt wizualny. Oczywiście – nic w tym złego. To naturalne, że chcemy, by ich wygląd współgrał z aranżacją całego wnętrza. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Musimy pamiętać, że schody, na które się decydujemy, będą nam służyć wiele lat, w związku z tym powinny być one przede wszystkim funkcjonalne. W tym celu przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne przy projektowaniu Waszych wymarzonych schodów.
- UŻYTKOWNICY
Na samym początku warto zastanowić się, kto będzie z tych schodów korzystał. Jeśli użytkownikami będą dzieci lub osoby starsze, to podczas projektowania musimy się przygotować na troszkę większe wymagania. Być może warto też wybiec w przyszłość – zastanówmy się, jak długo w danym domu będziemy mieszkać oraz jakie mamy plany, gdyż z czasem nasze potrzeby mogą się zmienić. Pamiętajmy także o potencjalnych gościach, z pewnością chcemy by czuli się w naszym wnętrzu bezpiecznie i komfortowo.
- WYMIARY
Są pewne techniczne wytyczne, których warto się trzymać, by korzystanie ze schodów nie było dla nas w żaden sposób męczące, ale przede wszystkim bezpieczne. Wysokość stopni powinna mieścić się w przedziale od 14 do 19 cm. Jeśli zdecydujemy się na stopnie wyższe, możemy tego żałować, gdyż użytkowanie będzie się wiązało z większym wysiłkiem fizycznym i częściej będziemy narażeni na upadek, a przecież schody mają ułatwić nam codzienne funkcjonowanie. Kolejnym ważnym aspektem jest szerokość stopni – powinna się zawierać w przedziale od 25 do 32 cm, wtedy cała stopa swobodnie się na nich zmieści. Natomiast optymalna szerokość schodów to 100 cm, jeśli jednak mamy taką możliwość, warto zdecydować się na szersze, by mogły się na nich minąć dwie osoby – wtedy ich wymiar powinien wynosić przynajmniej 120 cm. Minimalna szerokość trepa wg polskich norm budowlanych to 80cm.
- BALUSTRADA
Balustrada nie jest elementem koniecznym, jednak w trosce o bezpieczeństwo użytkowników warto się na nią zdecydować. Jej wysokość należy dostosować do wzrostu mieszkańców, ale nie powinna być ona niższa niż 90 cm. Jeśli w domu są dzieci, dobrym rozwiązaniem jest zamieszczenie dodatkowej poręczy na wysokości 60 cm, dzięki temu bez obaw będą korzystać ze schodów samodzielnie. O najmłodszych użytkownikach należy też pamiętać projektując wypełnienie balustrady. Najlepiej, jeśli tralki będą ustawione pionowo, a prześwit między nimi nie będzie wynosił więcej niż 10-12 cm. Jeżeli chodzi o wybór poręczy, to warto mieć na uwadze osoby starsze, które czują się pewniej, gdy mogą mocniej za nie chwycić. W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się te, o bardziej zaokrąglonym kształcie. Schody otoczone ścianami nie wymagają balustrady, ale powinno się wtedy zamontować poręcz, przynajmniej z jednej strony, by korzystanie z nich było całkowicie bezpiecznie.
- SPOCZNIK
Maksymalna liczba stopni w jednym biegu to 19, przy czym wygodne schody nie powinny mieć więcej niż 16 (najlepiej projektować schody z nieparzystą liczbą stopni). Jeśli jednak do połączenia kondygnacji potrzebujemy większej ilości stopni, warto rozważyć schody dwubiegowe, połączone wygodnymi spocznikami, które pozwalają na bezpieczne zatrzymanie się i złapanie oddechu. Jeśli jednak na Twojej klatce schodowej nie ma aż tyle miejsca – wybierz schody zabiegowe.
- OŚWIETLENIE
W okolicy schodów, do których dociera niewielka ilość światła dziennego, warto zamieścić dodatkowe oświetlenie. Dobrym wyjściem jest także instalacja oświetlenia ledowego tuż przy stopniach. Korzystanie z nich będzie zdecydowanie łatwiejsze, zwłaszcza w nocy, a dodatkowo jest to bardzo ciekawy element dekoracyjny – nasze wnętrze nabiera nowoczesnego charakteru.
- PIELĘGNACJA
Kiedy już zdecydujemy się na rodzaj schodów, a także na ich wykończenie, powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację. Zastosowanie zbyt grubej warstwy preparatów do impregnacji lub pielęgnacji, może spowodować, że schody staną się śliskie, a my będziemy narażeni na upadki i kontuzje.
Pamiętajmy, że schody bezpieczne, wcale nie tracą na efektownym wyglądzie. Możemy je zaprojektować tak, by jednocześnie pasowały do naszego wnętrza i były komfortowe w użytkowaniu.