Pielęgnacja schodów drewnianych
Pielęgnacja schodów drewnianych – czyli jak dbać o schody, by cieszyć się ich wyglądem latami?
Aby zachować piękny i naturalny wygląd schodów drewnianych niezbędna jest ich odpowiednia impregnacja i pielęgnacja. Słowo klucz to SYSTEMATYCZNOŚĆ.
Najistotniejszą kwestią podczas doboru odpowiedniego sposobu pielęgnacji naszych schodów jest ich WYKOŃCZENIE. W zależności od tego, czy wykorzystano w tym celu olej, czy lakier, możemy podjąć konkretne działania.
SCHODY LAKIEROWANE
Schody drewniane zabezpieczone lakierem charakteryzuje wysoka odporność na zabrudzenia (brud nie wnika w strukturę drewna) oraz łatwa konserwacja (wymagają mniejszej ilości zabiegów pielęgnacyjnych niż schody olejowane). Są bardzo odporne na ścieranie i możemy być pewni, że posłużą nam przez wiele lat. W przypadku widocznych zarysowań konieczna jest renowacja całej powierzchni, ponieważ odnowienie tylko jednego fragmentu spowoduje, że będzie się on różnił od pozostałych.
Codzienna pielęgnacja schodów lakierowanych, to przede wszystkim zamiatanie i odkurzanie. Należy jak najczęściej wykonywać te czynności, gdyż nanoszony kurz i piasek mogą powodować zarysowania. Wbrew pozorom, częste mycie schodów nie jest wskazane. Działanie wody ma bardzo negatywny wpływ na drewniane powierzchnie, dlatego należy ograniczyć do minimum jej stosowanie. Najlepszym sposobem jest zastąpienie mopa dobrze wyciśniętą szmatką. Po umyciu schodów dobrze jest je osuszyć, by zapobiec wnikaniu wody w głąb drewna, ponieważ ma ono właściwości higroskopijne. Trzeba również pamiętać, by stosować wodę z detergentem, odpowiednim do tego typu powierzchni. Z rezerwą należy podchodzić do wszelkich środków „uniwersalnych”. Ich stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku (np. naruszenie struktury lub zmatowienie powierzchni). Dobrym rozwiązaniem są także produkty, które nie wymagają użycia wody, dzięki czemu drewno jest lepiej zabezpieczone. Ważną rolę w pielęgnacji schodów lakierowanych odgrywa systematyczna pielęgnacja okresowa. W tym celu wykorzystuje się preparaty do konserwacji drewna lakierowanego, które mają właściwości ochronne, przedłużają czas użytkowania powłoki lakieru oraz odświeżają wygląd schodów. Czynność tę należy wykonywać średnio, co pół roku. Musimy oczywiście pamiętać o wcześniejszym wyczyszczeniu konserwowanej powierzchni.
SCHODY OLEJOWANE
Bezsprzeczną zaletą schodów zabezpieczonych olejem jest ich naturalny wygląd. Olej podkreśla strukturę drewna, wydobywa jego piękno, a także eksponuje cechy szczególne, np. usłojenie. Dodatkowo – powierzchnia pozostaje naturalnie chropowata, dzięki czemu jest mniej śliska niż lakierowana, a zarysowania mniej widoczne. Plusem jest również fakt, że poważniejsze uszkodzenia można usunąć za pomocą częściowej renowacji – nie musimy w tym celu naprawiać całych schodów. Olej wnika w głąb drewna, nie tworząc dodatkowej warstwy na powierzchni, dzięki czemu nie musimy obawiać się nagromadzenia wilgoci, a tym samym – pleśni czy grzybów. Ten typ wykończenia ma jednak pewne wady. Schody zaimpregnowane olejem z łatwością pochłaniają wszelkie zabrudzenia i jeśli nie usuniemy ich stosunkowo szybko, mogą pozostać widoczne już na zawsze. Nie należy się tym jednak mocno przejmować, ponieważ powtórne olejowanie przywraca pierwotny wygląd schodów i bez problemu można wykonać je samodzielnie. Trzeba pamiętać by po roku użytkowania schodów ponownie je zaolejować, następnie po dwóch, trzech i pięciu latach. Później należy stosować olej tylko do naprawy miejscowych ubytków.
Jeśli chodzi o pielęgnację tego typu powierzchni – jest ona zbliżona do tej, którą stosuje się przy drewnie lakierowanym. Kluczem do zachowania czystości schodów olejowanych również jest codzienne zamiatanie lub odkurzanie – oczywiście z wykorzystaniem odpowiedniej końcówki. Do mycia najlepiej wykorzystywać wilgotne szmatki. Tutaj także należy stosować preparaty specjalnie przeznaczone do tego typu powierzchni (dobrze sprawdzają się płyny czyszczące na bazie mydła). Usunięcie plam, tłuszczu lub smug wymaga mocniejszych środków, np. specjalnych koncentratów. Nie powinno się jednak stosować ich zbyt często – najlepiej, co pół roku. Pielęgnacja schodów drewnianych z olejowym wykończeniem wymaga zdecydowanie więcej uwagi niż z lakierowanym. Ich trwałość w dużej mierze zależy od intensywności użytkowania.
INFORMACJE DODATKOWE – na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę:
- Nakładanie zbyt grubej warstwy preparatu może spowodować, że schody staną się śliskie, a tym samym zostajemy narażeni na upadek;
- Do czyszczenia schodów nie powinno się używać szczotek z ostrym włosiem, doskonale sprawdzą się delikatne ściereczki i mopy wykonane z mikrofibry;
- Jeśli posiadamy zwierzęta – warto skracać im pazury.