Do czego dobrać wybarwienie schodów drewnianych w domu?
Tak naprawdę nie ma złotej rady na dobór odpowiedniej kolorystyki schodów. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć w swoim domu oraz w jakim wnętrzu będziemy czuli się najlepiej. W dzisiejszym poście podpowiadamy Wam, na jakie rozwiązania możecie się zdecydować przy projektowaniu schodów.
Przede wszystkim musimy pamiętać, że schody, tak jak podłoga, są takim elementem wystroju, którego nie zmienimy z dnia na dzień. O ile meble i drzwi możemy w zasadzie modyfikować bez końca, o tyle schody są inwestycją na przyszłość, nad którą powinniśmy się zastanowić, by nie tylko spełniały swoją funkcją użytkową, lecz także cieszyły oko.
Jedną z opcji jest zaprojektowanie schodów, które będą przedłużeniem podłogi i odwrotnie – podłoga będzie przedłużeniem schodów. Mamy tu na myśli zarówno drewniane schody, jak i podłogę. Warto zdecydować się na ten sam gatunek drewna, by faktura wykończeniowa i usłojenie były zbliżone. Istotna jest także kolorystyka, która powinna być identyczna, jeśli marzymy o niezauważalnym przejściu ze schodów na podłogę. Takie rozwiązanie z pewnością sprawdzi się we wnętrzach tradycyjnych. Schody i podłoga stają się tłem dla całej aranżacji. Jeśli zależy nam na jak największej spójności, do wybarwienia schodów i podłogi możemy także dobrać kolor drzwi i okien. Jednak tutaj warto zachować umiar, zwłaszcza, jeśli przestrzeń jest niewielka. Jednolita kolorystyka może przytłoczyć takie wnętrze, zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na ciemne wybarwienie. Natomiast, jeśli mamy więcej niż jedno piętro, możemy pokusić się o delikatne odstępstwa kolorystyczne. Kolejne piętro możemy potraktować jako odrębną całość, więc schody o jeden ton jaśniejsze lub ciemniejsze są jak najbardziej pożądane. Warto także dobrać balustradę w stonowanych kolorach, tak by nie przytłaczała całej konstrukcji, a była spójnym dopełnieniem klasycznego wnętrza.
Innym sposobem na aranżację domu jest dobranie kolorystyki schodów na zasadzie kontrastu. Takie schody będą stanowiły dominujący element wystroju, z pewnością będą przykuwały wzrok i idealnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach. Tutaj mamy ogromne pole do popisu – możemy zdecydować się na schody w zupełnie innym odcieniu niż podłoga, czy drzwi lub meble. Np. ciemne schody na tle jasnego wnętrza staną się bardzo wyrazistym i charakterystycznym elementem dekoracyjnym, ale także białe schody przy ciemnej drewnianej podłodze sprawdzą się doskonale. Możemy także zdecydować się na bardziej fantazyjny rodzaj balustrady – wszelkie geometryczne kształty, unikalne wzory, czy szklane elementy nadadzą wnętrzu modernistycznego, a nawet futurystycznego wyglądu. Fantastycznie komponują się białe stopnie z meblami w tym samym odcieniu. Świetnie sprawdzą się także kontrasty kolorystyczne w obrębie stopni i podstopni.
Tak jak już wspomnieliśmy, ujednolicenie wielu elementów wystroju, tj. koloru schodów, podłogi, drzwi, czy obramowań okien sprawdzi się w przestronnych pomieszczeniach. Takie wnętrze nabiera wtedy dużo klasy i harmonii. Jednak, jeśli decydujemy się na drzwi w innym wybarwieniu, warto by w danym miejscu pojawił się element kolorystyczny, który będzie do nich pasował, np. ramy okien lub meble.
Zaproponowane przez nas rozwiązania są jedynie sugestiami. Tak naprawdę wszystko zależy od gustu i preferencji, a możliwość konfiguracji jest nieograniczona. Jeśli jednak mają Państwo problem z podjęciem decyzji lub pojawiają się jakieś wątpliwości przy wyborze konkretnego rozwiązania – służymy radą i pomocą. Przy wyborze schodów, a zwłaszcza ich wybarwienia, pamiętajmy, że jest to inwestycja na wiele lat, także czasami warto się trochę dłużej nad tym zastanowić. Na rynku dostępna jest tak duża ilość rozwiązań, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, a samo projektowanie będzie po prostu przyjemnością.